2019 general Elections for Nigerian Senate

Full list of senators-elect for the 9th Nigerian Senate

Spread the love
  • 14
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    14
    Shares

The 2019 presidential and national assembly elections held on February 23, 2019 with the ruling APC emerging the dominant party in the 9th Nigerian Senate.

The Independent National Electoral Commission (INEC) has released the full list of the members of the ninth national assembly of the Federal Republic of Nigeria which is expected to be inaugurated on June 9, 2019, and on Thursday 14th March 2019, presented Certificates of Return to all the successful candidates.

The 2019 national assembly elections were held together with that of the presidential on 23rd February 2019 after the initial scheduled date of February 16, 2019 was moved forward by a week. The INEC chairman, Mahmood Yakubu, cited “logistics and operations problems” as the cause of the postponement.

The Nigerian Senate comprised 109 members, three from each of the 36 states of the federation and one from the Federal Capital Territory (FCT).

As at the time of filing in this report, INEC had so far released the names of the winners of only 101 seats of the Senate. While a newly registered party, the Young Progressives Party (YPP) picked one, the main opposition Peoples Democratic Party (PDP) secured 37 while the ruling party, All Progressives Party (APC) got the lion share with 63 seats. See the full list of announced seats below:

SN STATES ZONES NAMES SEX PARTY
1 ABIA NORTH KALU ORJI UZOR M APC
2 ABIA CENTRAL ORJI THEODORE AHAMEFULE M PDP
3 ABIA SOUTH SUPPLEMENTARY
4 ADAMAWA NORTH ISHAKU ELISHA CLIFF M PDP
5 ADAMAWA CENTRAL YAROE BINOS DAUDA M PDP
6 ADAMAWA SOUTH DAHIRU AISHATU AHMED F APC
7 AKWA IBOM NORTH EAST AKPAN BASSEY ALBERT M PDP
8 AKWA IBOM NORTH WEST CHRISTOPHER STEPHEN EKPENYONG M PDP
9 AKWA IBOM SOUTH EYAKENYI AKON ETIM M PDP
10 ANAMBRA NORTH ODUAH STELLA ADAEZE PRINCESS F PDP
11 ANAMBRA CENTRAL UCHE LILIAN EKWUNIFE F PDP
12 ANAMBRA SOUTH PATRICK IFEANYI UBAH M YPP
13 BAUCHI SOUTH CANDIDATE TO BE DETERMINED APC
14 BAUCHI CENTRAL JIDA DAUDA HALLIRU M APC
15 BAUCHI NORTH BULKACHUWA ADAMU MUHAMMAD M APC
16 BAYELSA EAST DEGI EREMIENYO DIOBARAKU WANGAGRA M APC
17 BAYELSA CENTRAL DIRI DOUYE M PDP
18 BAYELSA WEST EWHRUDJAKPO LAWRENCE O. M PDP
19 BENUE NORTH EAST GABRIEL TORWUA SUSWAM M PDP
20 BENUE NORTH WEST EMMANUEL YISA ORKER-JEV M PDP
21 BENUE SOUTH PATRICK ABBA MORO M PDP
22 BORNO NORTH KYARI ABUBAKAR SHAIB M APC
23 BORNO CENTRAL SHETTIMA KASHIM M APC
24 BORNO SOUTH NDUME MOHAMMED ALI M APC
25 CROSS RIVER NORTH OKO ROSE OKOJI F PDP
26 CROSS RIVER CENTRAL ONOR SANDY OJANG M PDP
27 CROSS RIVER SOUTH BASSEY GERSHOM HENRY M PDP
28 DELTA CENTRAL OMO-AGEGE OVIE AUGUSTINE M APC
29 DELTA NORTH NWAOBOSHI PETER ONYELUKA M PDP
30 DELTA SOUTH MANAGER JAMES EBIOWOU M PDP
31 EBONYI NORTH EGWU SAMUEL OMINYI M PDP
32 EBONYI CENTRAL OGBA JOSEPH OBINNA M PDP
33 EBONYI SOUTH MICHAEL AMA NNACHI M PDP
34 EDO CENTRAL ORDIA AKIMIENMONA CLIFFORD M PDP
35 EDO NORTH ALIMIKHENA FRANCIS ASEKHAME M APC
36 EDO SOUTH URHOGHIDE MATTHEW AISAGBONRIODION M PDP
37 EKITI NORTH ADETUNMBI OLUBUNI AYODEJI M APC
38 EKITI CENTRAL BAMIDELE MICHEAL OPEYEMI M APC
39 EKITI SOUTH ADEYEYE CLEMENT ADEBAYO M APC
40 ENUGU EAST NNAMANI CHIMAROKE OBONNIA M PDP
41 ENUGU WEST EKWEREMADU IKE M PDP
42 ENUGU NORTH UTAZI GODFREY CHUKWUKA M PDP
43 GOMBE CENTRAL GOJE MOHAMMED DANJUMA M APC
44 GOMBE SOUTH AMOS BULUS KILAWANGS M APC
45 GOMBE NORTH ALKALI SAIDU AHMED M APC
46 IMO EAST ONYEWUCHI EZENWA FRANCIS M PDP
47 IMO WEST DECLARATION MADE UNDER DURESS
48 IMO NORTH SUPPLEMENTARY
49 JIGAWA SOUTH WEST MOHAMMED SABO M APC
50 JIGAWA NORTH EAST HASSAN IBRAHIM HADEJIA M APC
51 JIGAWA NORTH WEST SANKARA DANLADI ABDULLAHI M APC
52 KADUNA NORTH KWARI SULEIMAN ABDU M APC
53 KADUNA CENTRAL SANI UBA M APC
54 KADUNA SOUTH LAAH DANJUMA TELLA M PDP
55 KANO CENTRAL SHEKARAU IBRAHIM M APC
56 KANO NORTH BARAU JIBRIN I. M APC
57 KANO SOUTH GAYA IBRAHIM KABIRU M APC
58 KATSINA NORTH BABBA AHMAD KAITA M APC
59 KATSINA SOUTH MANDIYA BELLO M APC
60 KATSINA CENTRAL ABDULLAHI KABIR M APC
61 KEBBI NORTH ABDULLAHI ABUBAKAR YAHAYA M APC
62 KEBBI CENTRAL ADAMU MAINASARA ALIERO MUHAMMAD M APC
63 KEBBI SOUTH NA ALLAH BALA IBN M APC
64 KOGI CENTRAL YAKUBU OSENI M PDP
65 KOGI EAST SUPPLEMENTARY
66 KOGI WEST MELAYE DANIEL DINO M APC
67 KWARA NORTH UMAR SULEIMAN SADIQ M APC
68 KWARA CENTRAL OLORIEGBE YAHAYA IBRAHIM M APC
69 KWARA SOUTH ASHIRU OYELOLA YISA M APC
70 LAGOS CENTRAL TINUBU OLUREMI SHADE F APC
71 LAGOS EAST OSINOWO SIKIRU ADEBAYO M APC
72 LAGOS WEST ADEOLA SOLOMAN OLAMILEKAN M APC
73 NASARAWA NOTH AKWASHIKI GODIYA M APC
74 NASARAWA WEST ABDULLAHI ADAMU M APC
75 NASARAWA SOUTH AL-MAKURA UMARU TANKO M APC
76 NIGER EAST MOHAMMED SANI MUSA M APC
77 NIGER NORTH ABDULLAHI ALIYU SABI M APC
78 NIGER SOUTH BIMA MUHAMMAD ENAGI M APC
79 OGUN CENTRAL AMOSUN IBIKUNLE OMOLAJA M APC
80 OGUN EAST MUSTAPHA RAMONI OLALEKAN M APC
81 OGUN WEST ODEBIYI TOLULOPE AKINREMI M APC
82 ONDO NORTH BOROFACE ROBERT AJAYI M APC
83 ONDO CENTRAL AKINYELURE PATRICK AYO M PDP
84 ONDO SOUTH SUPPLEMENTARY
85 OSUN CENTRAL SURAJUDEEN AJIBOLA BASIRU M APC
86 OSUN EAST FADAHUNSI FRANCIS ADENIGBA M PDP
87 OSUN WEST OROLOWO ADELERE ADEYEMI M APC
88 OYO CENTRAL FOLARIN TESLIM KOLAWOLE M APC
89 OYO NORTH BUHARI ABDULFATAI M APC
90 OYO SOUTH KOLA ADEMOLA BALOGUN M PDP
91 PLATEAU SOUTH SUPPLEMENTARY
92 PLATEAU CENTRAL DIMKA HEZEKIAH AYUBA M APC
93 PLATEAU NORTH GYANG ISTIFANUS DUNG M PDP
94 RIVERS EAST SUPPLEMENTARY
95 RIVERS SOUTH EAST MPIGI BARINADA M PDP
96 RIVERS WEST SUPPLEMENTARY
97 SOKOTO EAST GOBIR IBRAHIM ABDULLAHI M APC
98 SOKOTO NORTH WAMMAKO ALIYU MAGATAKARDA M APC
99 SOKOTO SOUTH SHEHU ABUBAKAR TAMBUWAL M APC
100 TARABA SOUTH BWACHA EMMANUEL M PDP
101 TARABA CENTRAL YUSUF ABUBAKAR YUSUF M APC
102 TARABA NORTH ISAH SHUAIBU LAU M PDP
103 YOBE EAST GAIDAM IBRAHIM ALHAJI M APC
104 YOBE NORTH IBRAHIM AHAMD LAWAL M APC
105 YOBE SOUTH BOMAI IBRAHIM MOHAMMED M APC
106 ZAMFARA NORTH KAURA TIJJANI YAHAYA M APC
107 ZAMFARA CENTRAL ALIYU IKRA BILBIS M APC
108 ZAMFARA WEST ABUBAKAR ABDUL’AZIZ YARI M APC
109 FCT FCT TANIMU PHILIP ADUDA M PDP

Source: The Independent National Electoral Commission, 2019.

Furthermore, while the list shows that of the elected members of the 9th senate, 95 are male, only five females were returned so far. That is, if you put the seat of the Bauchi South senatorial district which was won by the APC, but whose occupant has been left vacant due to a court order.

 

  •  
    14
    Shares
  • 14
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.